stdClass Object
(
  [id] => 6
  [ref_id] => 6
  [ref_modulename] => brands
  [date] => 2016-06-30 18:45:53
  [titletr] => sultansera
  [titleen] => sultansera
  [page] => brands.html
)
MB HOLDİNG :: Sultan Sera
KURUMSAL
Hakkımızda

Bir MB Holding kuruluşu olan Sultan Sera jeotermal kaynak ile ısıtılan sera projelerini hayata geçirmek üzere Aydın’da 2008 yılında kurulmuştur. MB Holding bünyesindeki Jeotermal enerji kaynaklarının sera ısıtmasında kullanılması ile Türkiye’nin ilk jeotermal entegre tesisi kurulmuştur. Jeotermal kaynakların elektrik üretiminden sonra sera ısıtmacılığında da kullanılması yolu ile kaynağın katma değerinin arttırılması ve tabii kaynaklarımızdan daha etkin bir şekilde faydalanılması yine aynı amaçla bölgede sağlık turizmi yatırımları yapılması da  hedeflenmektedir.

Hollanda Inovasyon Bakanliginin destegi ile Türkiye’de bir “Ilk” olma özelligi tasiyan  Sultan Sera A.S. bataklik halinde, tarima elverissiz bulunan arazilerin kullanilabilir hale getirerek ekonomiye  kazandırmıştır.  Sultan Sera A.S.’nin birinci etapta 41,400 m2’lik  sera yatirimi ile MB Holding  tarim sektöründe de üretime başlamıştır.
Hollanda Hükümetinin destekledigi Seraculture programi çerçevesinde yapilan güç birligi sayesinde Hollandalilarin Türkiye kosullarinda, yüksek Hollanda teknolojisi ve dogru isletme mantigi ile seradaki üretim prensibi belirlenmiş ve Sultan Sera’ya gerekli teknik ve know how destegi de sağlanmıştır. Yine ayni isbirligi kapsaminda Sultan Sera çalisanlarinin Hollanda’da egitilecek ve 2 yil boyunca Hollanda Wageningen Üniversitesinden teknik destek alinacaktir.

Bu proje ile amaç Türkiye’nin dogal kaynaklarini en etkin sekilde kullanmak konusunda örnek bir proje ortaya koymak, tarima elverissiz arazileri topraksiz tarim ile ekonomiye kazandirmak, istihdama katkida bulunmak ve Türkiye’de seracilik sektörünün gelismesine katkida bulunmaktir. Bu çalismalar sirasinda özellikle Türk Üniversiteleri ile de isbirligine gidilerek Sultan Sera tesislerinin adeta bir egitim merkezi gibi hizmet verip Türkiye için kalifiye sera çalisanlari yetistirilecektir. Bu sayede en önemli kaynak olan insan kaynagina da ciddi bir yatirim yapilmis olacaktir.

Sultan Sera, jeotermal kaynaklarin sera ısıtmasinda kullanımında öncü rol oynayarak  yerel ekonomi ile birlikte ülke ekonomisine katkıda bulunmayı kendisine hedef edinmiştir. Konvansiyonel metotlarla ısıtılan emsal seralara göre çok daha düşük maliyetle üretimi mümkün kılan Sultan Sera MB Holding Aydın-Salavatlı jeotermal entegre tesisinin bir parçasıdır.  Serada ihracata yönelik salkım domates yetiştirilmektedir.

 • Jeotermal isitma, verimi %50-60 artirmaktadir.
 • Sera içi sıcaklik döllenme için gereken sıcakliğin üstünde olmakta bu da verimi artırmaktadır. Bu sayede gerekli havalandırma yapılabilmekte, sera içi rutubet yükselmemekte ve bundan kaynaklanabilecek hastalıklar oluşmamaktadır. Bu, Avrupa Birliği’nin ve Uluslararasi Gıda/Sağlık örgütlerinin istediği bir koşuldur.
 • İdeal iç sıcaklık nedeniyle hormonsuz üretim mümkün olmaktadır.

Hedeflenen etaplar tamamlandığında  400.000m2 lik bir Alana sahip olması planlanan Sultan Sera projelerine ek olarak Sultan Sera jeotermal ile meyve ve sebze kurutulmasi konusunda da çalismalarina devam etmektedir.

Temel Değerlerimiz

 • Kalite,
 • Gida Güvenligi,
 • Güvenilirlik,
 • Sürdürülebilirlik,
 • Çevreye Saygi temel degerlerimizi olusturmaktadir.
Hakkımızda