BAKAN MEHMET ŞİMŞEK, “AYDIN JEOTERMAL ZENGİNİ. BİRÇOK ÜRÜNÜN ÜRETİMİNDE DE İLK SIRDA YER ALIYOR. BU KENTTE HİDROELEKTRİK SANTRALLAR İNŞA ETTİK. SULAMA KONUSUNDA BÜYÜK YOL KAT EDİYORUZ. TURİZM AYRI BİR POTANSİYEL” DEDİ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gaziantep merkezli MB Holding’in 2006’da Aydın’da 15.5 milyon dolara kurduğu Türkiye’nin sıcak su ile elektrik üreten ilk santralında incelemelerde bulundu, 10 bin dönüm üzerine kurulacak Sultan Sera’nın temelini attı. Aydın’ın, kaynaklar açısından şanslı bir il olduğunu belirten Bakan Şimşek, enerji konusundaki sıkıntılara dikkat çekti, “Enerjide kendimize yeter olsak cari açık diye bir şey olmaz” dedi.

MB Holding’in Sultanhisar ilçesi Salavatlı beldesi Yavuzköy’de bulunan Dora-1, Dora-2 enerji tesisleri ziyareti ve holdinge ait Sultan Sera alanının temel atma törenine, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in eşi Esra Şimşek ile AK Parti Aydın milletvekilleri Mehmet Erdem ile Atilla Koç, Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, İzmir Valisi Cahit Kıraç, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat ve çok sayıda partili de katıldı.

DAVULCUYA BAHŞİŞ YOK

Maliye Bakanı Şimşek’i karşılayan davulcu Türkiye’nin kasasının emanet edildiği Bakan’dan bahşiş alabilmek için önünde uzun süre davul çaldı. Bakandan bahşiş çıkmadı. AK Parti Aydın Milletvekili Atilla Koç, davulcuyu yanına çağırıp bahşiş verince protokolün önü açıldı. Bakan Şimşek, “Dünyada 7’nci en büyük jeotermal kaynaklar Türkiye’de. Avrupa’da ise ilk sıralarda yer alıyoruz. Fakat Türkiye, enerjide ciddi şekilde dışa bağımlı bir ülke.

Oysa altımızda 230 derece sıcaklığa kadar ulaşan çok ciddi bir kaynak var. Türkiye yıllık 40-50 milyar dolarlık doğalgaz, petrol ve türevlerini ithal ediyor. Enerjide kendimize yetsek, Türkiye’de cari açık diye bir sorun olmaz. Bizim hükümetlerimiz döneminde memleketin rüzgarını, suyunu, güneşini ve yer altı suyunu enerjiye dönüştürme konusunda çok büyük mesafeler kat ettik” dedi.

Cumhuriyet tarihinde yapılanın iki katı kadar hidroelektrik santralı inşa edildiğini belirten Şimşek, “İnşaat halinde olan hidroelektrik santralları önümüzdeki birkaç yıl içerisinde devreye geçecek. Rüzgar enerjisinde Türkiye Avrupa’da 34’ncü sıradayken, bugün ilk 10’a doğru hızla ilerliyor” diye konuştu.

Bakan Şimşek reel enerji konusunda çok önemli adımlar attıklarını, önümüzdeki 5 ile 10 yıl içinde bir ya da iki nükleer enerji santralı kuracaklarını söyledi. Jeotermal kaynakların sadece enerji üretiminde değil teknolojik seracılıkta da kullanıldığını belirten Şimşek, “Aydın bu konuda gerçekten çok şanslı. Çünkü jeotermal zengini. Birçok ürünün üretiminde de ilk sırda yer alıyor. Bu kentte hidroelektrik santraller inşa ettik. Sulama konusunda büyük yol kat ediyoruz. Turizm ayrı bir potansiyel. Türkiye turist sayısında dünyada yedinci sırada, gelirde ise dokuzuncu. AK parti iktidara geldiği zaman ülkemiz sadece 13 milyon turist çekiyordu. Bugün ise 30 milyona dayanmış durumda” dedi.

“ORTADOĞU KRİZİNİ RAHAT ATLATIRIZ”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ortadoğu’daki krizin Türkiye’ye yansıması ile ilgili soruyu şöyle yanıtladı: “Petrol fiyatlarının yükselmesi tabii ki Türkiye’nin dış dengesi, enflasyon, büyümesi açısından olumsuz bir gelişme. Biz büyük oranda enerjisini ithal eden bir ülkeyiz. Bu durumlar Türkiye’ye olumsuz yansıyacak. Bu bölgenin istikrarı, demokratikleşmesi, refah seviyesinin yükselmesi Türkiye’nin lehinedir. Bu ülkelerle çok yoğun ticari ilişkilerimiz var. Yansımaları olabilir. Ama Türkiye’nin temelleri sağlam. Nasıl son 60 yılın en büyük küresel krizini hiç bir kalıcı tahribat olmadan atlatmışsak ve Avrupa’nın en güçlü ekonomilerinden birine sahipsek, Ortadoğu’daki şoku da inanyorum ki çok rahat atlatacağız” diye konuştu.

Bakan Şimşek konuşmasının ardından Osman Yozgatlı Mahallesi’nde ihtiyaç sahibi iki aileyi ziyaret ederek, sorunlarını dinledi, ardından çocuklara çikolata dağıttı. Şimşek, Aydın programı kapsamında AK Parti Teşkilatı’nda basına kapalı olarak partililerle görüştü.

TİRE’Yİ DE ZİYARET ETTİ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Aydın’dan sonra program dışı Tire’nin Gökçen beldesine geldi, AK Parti belde teşkilatını ziyaretinden sonra Acemoğlu Gıda Limited Şirketi’ni ziyaret etti. Acemoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Kozlu tarafından karşılanan Şimşek, tesis hakkında bilgiler aldı. Kozlu, salça alanında Tat’tan sonra Türkiye’nin ikinci büyük kuruluşu olduklarını söyledi. Bakan Şimşek, Gaziantepli olan Kozlu’yu, Tire’de böyle bir yatırım gerçekleştirdiği için kutladı.

Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Keskin Keskinoğlu, organik tavuk gübresindeki KDV oranının yüzde 18’den yüzde 1’e çekilmesini istedi. Bölge sütçüleri de yemde yüzde 8 olan KDV oranının yüzde 1’e çekilmesini talep etti. Bakan, konuyu Ankara’da gündeme taşıyacağını belirtti. Bakan’a Tire gezisinde Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Mehmet Sarı, Özlem Müftüoğlu ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin Güzelbey ile İzmir Valisi Cahit Kıraç da eşlik etti.