HOLLANDA İLE TÜRKİYE ORTAK SERA KURACAK

Türkiye ile Hollanda arasında yürütülen seracılık sektörünü geliştirme projesi ‘Seraculture’, meyvelerini vermeye başladı. İki ülke, Aydın’da 40 dönüm alan üzerinde topraksız kültür teknolojisiyle domates üretecek.

Aydın ve İzmir bölgesinde Hollanda Ekonomi ve İnevasyon Bakanlığı’nın destekleriyle sürdürülen ‘Seraculture’ projesi kapsamında MB Holding ile Hollanda Tarım-Ticaret Destek Ofisi (NABSO) arasında işbirliği anlaşması yapıldı. Antalya’da düzenlenen Growtech Eurasia Fuarı’nda imzalanan anlaşma kapsamında, MB Holding Aydın Dikili’de 10 milyon lira yatırımla 40 dönümlük topraksız kültürde modern sera kuracak. Jeotermal enerjinin kullanılacağı serada domates üretilecek.

NABSO Temsilcisi Jop A. Kipp MSc, imza töreninde yaptığı konuşmada Ege ile Antalya bölgesi arasında çeşitli illerde Seraculture projesi yürüttüklerini belirterek, “Aydın’da 40 bin metrekare alanda kurulacak Türkiye’nin en modern serasında topraksız kültür ile domates yetiştirilecek. Jeotermal elektrik santralinde atık suyun geri kazanımı için sistem kurulacak ve seralarda kullanılacak.” dedi.

NB Holding Yönetim Kurulu Üyesi Bora Tezel de Aydın’da 20 megavat kurulu güce sahip Türkiye’nin ilk özel jeotermal elektrik santralini kurduklarını, jeotermal kaynaklarını kullanarak tarım sektörüne de yatırım yapmak istediklerini söyledi.

Jeotermal kaynakların seralarda kullanımı için iki yıl önce Hollandalı iş ortaklarıyla proje geliştirdiklerini ifade eden Tezel, “2008 yılında kurduğumuz Sultan sera şirketi ile jeotermal elektrik santralinden çıkacak atık suyu seralarda kullanacağız. Türkiye’de en modern serayı kuracağız. Şubatta temeli atılacak sera 2011 yılı Ağustos ayında tamamlanacak.” şeklinde konuştu.