ÜRETİM STANDARTLARI

SULTAN SERA Üretim Standartları

Topraksız tarım metodunda salkım domates...

SULTAN SERA A.Ş üretim teknikleri olarak, topraksız tarım metodunda salkım domates yetiştiriciliği yapmaktadır. Topraksız tarım, birim alandan daha fazla verim alınması, otomasyona uygunluğu, homojen ürün tipi, hasat aralıklarının kısa olması, kontrollü iklimlendirme ve buna bağlı olarak pestisit kullanımının minimize edildiği bir tarım metodudur. Kullanılan ve sulanabilen alanların her geçen gün azalması seracılığın ve topraksız tarımın yayılmasında büyük rol oynamaktadır.

41. 4 dönüm seramızda topraksız tarım materyali olarak kayayünü kullanılmaktadır. Su tutma kapasitesi yüksek, kök gelişimine elverişli bu inorganik materyalde, sulama sonrası bitki tarafından alınmayan fazla bitki besleme karışımlarının drene edilerek UV filtrelerden geçirilip tekrar kullanılabilmesi imkânı vermektedir. Bu kulanım şekli ile çevre dostu üretimimizin en önemli girdilerinden olmaktadır.

Yüksek teknolojinin kullanıldığı cam seramızda; bitkilerin mevsimsel ve gelişimsel senkronize isteklerini otomasyona bağlı sistemlerle karşılamaktayız. Isıtma, sulama, bitki besleme, havalandırma, misting üniteleri, gölgelendirme gibi büyüme üretimin en önemli basamakları izlenebilirlik temelleri ile otomasyon tarafından yönetilmektedir.Gıda ve tarım sektörünün günümüzde karşılaştığı en büyük sorun olan pestisit kullanımı sorunu Sultan Serada biyolojik mücadele ile çözülmüştür. Seralarda görülen zararlı ve hastalıklara karşı bu canlılara beslenen predatör canlılar sera ortamına salınmıştır. Yaşam döngüsünü zararlı böcekle beslenerek geçiren predatörler zirai ilaçlama yapılmasına ve böylece pestisitin hayatımıza girmesine engel olmuştur. İnsan ve çevre sağlığının öne geçtiği özel üretim politikası, Sultan seranın tüm personeli tarafından benimsenmekte ve titizlikle uygulanmaktadır.

MB Grup Şirketleri

MB Holding, bünyesinde barındırdığı 10'u aşkın şirket ve markaları ile inşaat, sanayi, giyim, gıda, enerji, günlük kullanım eşyaları vb. sektöründe faaliyetini tüm hızıyla sürdürmektedir...