ÜRETİM TEKNİKLERİ

SULTAN SERA Üretim Teknikleri

Jeotermal su kaynakları kullanılarak sera yatırımında oldukça başarılı uygulamalar yapılmıştır.

SERA YERİNİN ÖZELLİKLERİ

Bu çerçevede özellikle jeotermal kaynagin sera isitmaciliginda kullanildigi bölgelerde yapilan üretim ve elde edilen ürünlerin, yurt disi (AB Pazari) pazarlarda maliyet üstünlügünden kaynaklanan rekabet gücü son yillarda ülkemizde yüksek tünel seraciligini gündeme getirmistir. Son dönemlerde Dikili Izmir bölgesinde jeotermal su kaynaklari kullanilarak isitilan sera yatirimlarinda oldukça basarili uygulamalar yapilmis ve AB ülkelerine ihracat basarilmistir.

Bu çerçevede Aydin Salavatli mevkiinde kurulu olan ve MB Holding bünyesinde faaliyetini sürdüren DORA-1 Elektrik Üretim Isletmesinin proses asamasinda kullandigi jeotermal suyun, kullanim sonrasi atik hale dönüsen kisminin sera isitmaciliginda tekrar kullanilarak ikinci bir enerji kaynagi olarak degerlendirilmesi, bu yöntemle de isisi 80-85 dereceye varan bu suyun mevsim disi tarimsal ürün üretiminde önemli bir girdi olarak ekonomiye yeniden kazandirilmasi amaçlanmaktadir. Bu amaca yönelik olarak atik suyun modern seracilik yapmak isteyen yatirimcilara ve köylülere satisi hedeflenmektedir. Ilgili gruplarin özendirilmesi içinde MB Holding tarafindan 41,400 m2 kapali alanin yaninda 2,500 m2’lik bir hizmet binamizda sera ile birlikte isletmeye açilacaktir.

Yatirimlarin bütünlestirilmesi (entegrasyonu) ve kaynaklarin tam kullanimi prensibine dayali bu yaklasim çerçevesinde Aydin Ili Kösk Ilçesi sinirlarinda MB Holding Yatirim ve Projeler Koordinatörlügünün planladigi Yüksek Tünel Sera yatiriminin ekonomik, teknik ve mali boyutlarini detaylandiran bölümler çalismanin devaminda yer almaktadir. Bu çalisma ayni zamanda modern seracilik konusunda bölgemizde yatirim planlayan sermayedarlar içinde yönlendirici olacaktir.

MB Grup Şirketleri

MB Holding, bünyesinde barındırdığı 10'u aşkın şirket ve markaları ile inşaat, sanayi, giyim, gıda, enerji, günlük kullanım eşyaları vb. sektöründe faaliyetini tüm hızıyla sürdürmektedir...